TESLA nın hayatımıza etkisi ve sözleri*

Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim insanlarından birisi olan Nikola Tesla’nın sözlerini bu yazımda sizler için derledim. Birbirinden güzel Nikola Tesla sözlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Size tavsiyem Nikola Tesla’nın sözlerine kulak vermeniz..

Erdemlerimizle kusurlarımız birbirinden ayrılamazlar; tıpkı kuvvetle madde gibi. Ayrıldıklarında insan diye bir şey kalmaz. NİKOLA TESLA

Gelmiş geçmiş en büyük bilim insanlarından olmasının yanı sıra sözleriyle insanları iki defa düşünme sevk etmiş bir insandır Nikola Tesla. O dünyayı insanlık ile yorumlamayı seçmiş çoğu insanın aksine. O düşüncelerden bazılarını, Nikola Tesla sözlerini “VAROLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI” kitabından sizler için derledim. Nikola Tesla’dan aforizmalar sizleri daha derin düşünmeye itecek ve sorgulamanızı sağlayacak güzel bir kitap. Kesinlikle okumanızı öneriyorum.

1- Birinin Tanrı dediğine diğeri fizik prensibi der.

2- Bana tüm çalışmalarımda rehberlik eden tutku, doğa güçlerini insanoğlunun menfaati için kullanmaya duyduğum tutkudur.

3- Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklardır.

4- Yirmi birinci yüzyılda robotlar, antik medeniyetlerdeki kölelerin yerini alacaktır.

5- Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirleri olmaması.

6- Sonsuza giderken bütün kuvvetler mükemmel bir uyum yakalarlar. Bu sebeple tek bir düşüncenin enerjisi, evrenin devinimini belirleyebilir.

7- Hep yeni heyecanlara açızdır ama çok geçmeden onları kanıksar ve kayıtsız kalırız. Dünün mucizeleri bugünün sıradan olaylarıdır.

8- Bilim nihai olarak insanlığın iyiliğini amaçlamadığı müddetçe kendisine ters düşer.

9- Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.

10- Hayatımda başarılı olmamın tek yolu disiplinden geçiyordu. Ben de arzularımla iradem bir olana kadar kendi üstümden disiplin uyguladım.

11- Hayat çözülmesi mümkün olmayan bir denklemdir ve öyle kalacaktır; ancak bu denklemdeki bazı unsurlar bilinmektedir.

12- Para benim için insanların ona atfettiği gibi bir değer taşımıyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylerime yatırdım.

13- Doğal yatkınlıkları kuvvetli bir arzuya dönüştüğünde, insan amacına doğru kanatlı çizmelerle yol alır.

14- Bilim fizik dışı olguları araştırmaya başladığında, yüzlerce yıllık varlığında kar ettiğinden daha büyük ilerlemeyi on yıl içinde gerçekleşecektir.

15- Bir mucidin beyninin bir yaratısının başarıya ulaştığını gördüğü anda hissettiği gibi yüreği saran bir heyecan daha olduğunu sanmam… Bu his insana yemeği, uykuyu, aşkı, her şeyi unutturur.

16- Ben havada bulunan enerjiyi uyandırmaya çalışıyorum. Enerjinin ana kaynakları bunlardır. Boşluk olarak görünen şey, henüz uyanmamış maddenin bir tezahürüdür.

17- İnsan bütün enerjisini tek bir işe odaklamalı, tüm benliğiyle tek bir gerçeği idrak etmeli; işte o zaman, kutsal ateş onu kavursa bile kendisinden daha az yetenekli milyonlarca kişi peşinden gelecektir. Başarmak için çok az bir şansı olsa bile gece gündüz yılmadan çalışılmalı. Gelişimin büyüklüğünü belirleyen işin niceliği değil niteliğidir.

18- Herkes bedenini, her şeyden çok sevdiği birinden aldığı paha biçilmez bir hediye olarak görmelidir. Güzelliği tarifsiz, fevkalade bir sanat eseri ve insan zekasının ötesinde bir gizemdir beden. Öyle narindir ki tek bir söz, tek bir nefes, bir bakış; hatta bir düşünce bile incitebilir onu. Hastalığın ve ölümün kaynağı pislik, yıkıcı olmakla kalmayıp ahlaksız da bir alışkanlıktır.

19- Birkaç yıla kalmadan milletlerin ordulara, gemilere, tüfeklere; gemi, tüfek; yıkıcı etkisinin ve menzilinin sınırı olmayan çok daha korkunç silahlara gerek duymadan savaşması mümkün olacaktır. Düşman, kendisinden herhangi bir uzaklıktaki şehri yok edebilir ve kimse onu durduramaz. Yaklaşan felaketi ve dünyayı cehenneme çevirecek olayları engellemek istiyorsak uçan makinelerin ve kablosuz enerji iletiminin hiç gecikmeden geliştirilmesi ve bütün gücüyle kaynaklarını bu işe vakfetmesi için devleti ikna etmeliyiz.

20- Çocukluğumdan itibaren dikkatimi hep kendi üstümde toplamaya mecbur kalmışımdır. Bu, bana sıkıntı vermekle birlikte, şimdi düşününce gizli bir lütufu da.Çünkü bana hayatın korunmasında iç gözlemin paha biçilmez kıymetini ve başarıya giden yolları öğretti. Meslek baskısı ve bilginin kapılarından içeri akan sonsuz tesirler modern varoluşu pek çok yönden tehlikeli kılmaktadır. Çoğu kimse dış dünya üstüne öyle derin bir tefekküre dalmıştır ki kendi içlerinde neler olup bittiğinden habersizdirler. Milyonlarca vakitsiz ölümün ana sebebi burada bulunabilir. Özenliliği düstur edilmişler dahi hayal gücünden sakınıp asıl tehlikeyi göz ardı etme hatasına düşerler. Birey için geçerli olan, aşağı yukarı, toplum için de geçerlidir.

Bir cevap yazın