1999 Depreminin Sembolü

12 Kasım 1999 Düzce depreminden sonra çekilen, kolunda ekmekler gözünde yaşlar olan bir yaşlı adamın fotoğrafı ise 1999 depreminin sembolü olmuştu.

Yaşlı adamın ismi Eşref Cengiz idi ve 2004 yılında kanserden ölmüştü.

O fotoğrafı ise fotomuhabiri Abdurrahman Antakyalı çekmişti. Antakyalı, söz konusu fotoğrafı nasıl çektiğini ise, fotomuhabiri anılarını derleyen ve Youtube hesabından paylaşan Serdar Özsoy’a geçen sene Kasım ayında anlatmıştı.

Antakyalı Eşref Amca

Eşref Cengiz*

Antakyalı, Eşref Cengiz için, “amca ağlayarak diyordu ki, ‘hep gençler öldü, gençler’ diyordu” ifadelerini kullandı.

“Çok sayıda insan vardı. Bir tane yaşlı adam oradan kopmuş ayrılmış, yürüyor ve ağlayarak gidiyordu. Hemen 20 mm objektif vardı, dedim ki çevresel portre burada önemli olacak. Çünkü arka tarafta yıkıntılar, ön tarafta elinde ekmek taşıyan, ağlayarak yürüyen bir yaşlı insan. Ne yazık ki, bunlar duygusal yoğunluğu yüksek görseller oluyor. Amcanın fotoğraflarını 7-8 kare çektim. Amca ağlayarak diyordu ki, ‘hep gençler öldü, gençler’ diyordu. Ne ismini aldım amcanın, ne olayı kendisinden dinledim. Çünkü fotoğraf, kare olarak etkili bir kareydi. Olayı öğrenmek için hemen yıkıntının başına gittim. Nedir dedim durum? Türkiye’nin Polonya ile milli maçı vardı o gün. Kaynaştının gençleri kendi aralarında sözleşmişler, o tesisin altında maçı seyredeceklermiş. Yaşlı amcanın dediği gençler onlarmış.

Eşref Cengiz 2004 yılında kanser sebebiyle aramızdan ayrılfı.

1999 Depreminin Sembolü” için bir yorum

Bir cevap yazın